Odhav, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AHFPR2456P1ZU
Call 07949342220 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Packaging Range | Upto 100g |
| Machine Type | Mechanical FFS |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Piston Filler |
| Automation Grade | Automatic |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packaging Speed | 20PPM |
| Capacity | 1000ml |
| Brand | NT |
| Pouch Length | 6 |
| Packaging Type | Automatic |
| Model Name/Number | New Tech |
| Voltage | 220 |
| Power | Single Phase |
| Weight | 300kg |
Automatic Center seal Liquid Packaging Machine Suitable For Milk, Cow Milk, Buttermilk, lassi, Curd, Ghee, Mangoras, Mineral Water, liquid Etc… low density polyethylene Film is require, Continuous (FDC) batch Coding Facility is available in this Fully automatic Milk Pouch Packing Machine, free Flow and non-free flow Liquid products is packing in this machine as per requirement, This Is a best solution of wide range of packaging
Specification:
Capacity : 100-1000ml
Filling System : Filling By Gear Pump
Packing Material : Low Density (L.D) Polyethylene Film
Type of Sealing : Center Seal
Film Size : 325mm Width
Operating System : Mechanical Base
Speed : 1200 to 1500 Pouch/Hr. (Various with the Nature of Product & Filling Range)
Pouch Pulling : Pouch Pulling By Electronic Motor
Power : ½ HP Motor, Single Phase
Photocell System : Available
Batch Coding System : Optional if Require As Per Your Requirement
Sealing Type : Impulse Bar / Hot Bar
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | > 2500 Pouch per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Filing Type | Gravity |
| Sealing Type | Center Seal |
| Usage/Application | Liquid |
| Pouch Capacity | Depend on Material |
| Pouch Length | Depend On Material |
Automatic Center Seal Pouch Packing Machine For Chuna , Chuna Pest, Lime Pest, Saus, Chatni, Cream Etc… Adjustable Filling Volume by eccentric system and hopper attached volumetric Pest pump, High Accurate Sealing and Filling Performance, This is a also suitable for non-free flow Liquid pack in low density polyethylene film (LD)
High accurate cutting adjust by controller, tailor-made customized paper suit is made your pouch shape Pillow type, length is variable as per your requirement and machine capacity
View Complete details
Product Brochure
| Filling Capacity | 500-1000 ml |
| Pouch Type | Center Seal |
| Packaging Type | Center Seal |
| Speed | 1000 pouches/hr |
| Packing Speed | 20-40 pouches/min |
| Product Form | Liquid |
| Machine Type | Vertical Form Fill Seal |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Gear pump |
| Filling Range | 500-1000 ml |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | Laminated Film |
| Capacity | Upto 1000ml |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Automatic Packing Machine For Milk, Buttermilk, Ghee, Oil, Etc…
Application : Milk, Buttermilk, Ghee, Oil, Etc…
Packing Range : 100ml-1000ml (Different types Of Machines)
Filling System : Timer Filler / Piston Filler Base
Filling Accuracy : (As Per Filling Products)
Type Of Sealing : Center Seal
Speed : 500 to 2100 Pouch/Hour (Various With The Nature Of Product & Filling Range)
Power : ½ HP Motor, Single Phase
View Complete details
Product Brochure
| Filling Capacity | 100 ml |
| Packaging Type | Depend On Material |
| Speed | 1000 pouches/hr |
| No Of Lanes | Single Lane |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Volumetric |
| Sealing Type | Four Side Seal |
| Pouch Material | Laminated Film |
| Packaging Speed | 3000 Pouch/Hour |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Power Load | 1 kW |
| Suitable For | Detergent, Chemicals, Oil, Juice, Milk, Liquid Soap |
This is a Liquid Pouch Packaging Machine Applicable For Free Flow and non-Free Flow Liquids Like Hair Oil, Shampoo, Honey, Soft Drink, Juice, Mango juice, Pepseecola, Saus, Tomato Saus, Tomato Ketchup, Pesticides Liquid, Chatni, Agriculture Liquid, Chemical, Oil, Lubricating Oil, Choco Pest, Chuna, Chuna Pest, Lime Pest, Sanitizer, Gel, Etc… we also provide machine in pharmaceuticals industries, chemicals industries, food industries, agriculture industries, different volume as per your requirement digital updated control panel is also available in this machine, Different type of Models is available as per your requirement this is a fully automatic form fill and seal machine suitable for your any pouch packaging products
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Packaging Type | Pouch |
| Filling Capacity | 1000 ml |
| Pouch Width | 160 mm |
| Speed | 500-1000 bph |
| Model Name/Number | NT |
| Filling System | Gear Pump |
| Power | Single Phase |
| Sealing Type | Three Side Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Machine Capacity | Different Type Of Machine |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Brand | NT |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | AC |
| Voltage | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
Automatic Packing Machine For Milk, Buttermilk, Ghee, Oil, Etc…
Application : Milk, Buttermilk, Ghee, Oil, Etc…
Packing Range : 100ml-1000ml (Different types Of Machines)
Filling System : Timer Filler / Piston Filler Base
Filling Accuracy : (As Per Filling Products)
Type Of Sealing : Center Seal
Speed : 500 to 2100 Pouch/Hour (Various With The Nature Of Product & Filling Range)
Power : ½ HP Motor, Single Phase
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Filling Capacity | 100 ml |
| Packaging Type | Center Seal / Three Side Seal |
| Production Capacity | 1500 Pouch/Hour |
| Pouch Width | 200 mm |
| No Of Lanes | Single Lane |
| Speed | 1500 pouches/hr |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Piston Filler |
| Sealing Type | Three Side Seal |
| Pouch Material | Laminated Film |
| Capacity | Depend On Material |
| Brand | New-Tech |
| Voltage | 220 |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
This is a Liquid Pouch Packaging Machine Applicable For Free Flow and non-Free Flow Liquids Like Hair Oil, Shampoo, Honey, Soft Drink, Juice, Mango juice, Pepseecola, Saus, Tomato Saus, Tomato Ketchup, Pesticides Liquid, Chatni, Agriculture Liquid, Chemical, Oil, Lubricating Oil, Choco Pest, Chuna, Chuna Pest, Lime Pest, Sanitizer, Gel, Etc… we also provide machine in pharmaceuticals industries, chemicals industries, food industries, agriculture industries, different volume as per your requirement digital updated control panel is also available in this machine, Different type of Models is available as per your requirement this is a fully automatic form fill and seal machine suitable for your any pouch packaging products
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1000-2000 pouch per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Type Of Sealing | Centre Sealing |
| Driven Type | Mechanical |
| Packaging Type | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 |
| Brand | NT |
Fully Automatic Pouch Packaging Machine for Pepsee cola, Chuski, Ice loly, Juice, Etc… Use in Gruh Udhyog, Food and Beverages, Juice Industries, Filling by gravity and help of sensor, Hotbar and impulsbar both models are available successfully as per your requirement, you can pack different free flow juice flavor(mango, Orange, Jeera, Pineapple, Gauva, ) pack in LD Pouch material, Suitable Film Micron is Require as per Government Rule
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1800 Pouch/Hour |
| Packaging Speed | 4000 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Packaging Type | Three Side Seal |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
This a Fully Automatic Half Pneumatic Liquid Pouch Packaging Machine applicable For different types of liquids like Ghee, Cow Ghee, Scrub, Hair Oil, Shampoo, Honey, Soft Drink, Juice, Mango juice, Pepseecola, Saus, Tomato Saus, Tomato Ketchup, Pesticides Liquid, Chatni, Agriculture Liquid, Chemical, Oil, Lubricating Oil, Choco Pest, Chuna, Chuna Pest, Lime Pest, Sanitizer, Gel, Etc… we also provide machine in pharmaceuticals industries, chemicals industries, food industries, agriculture industries, Dairy Products, Pesticide Industries, different volume as per your requirement digital updated control panel is also available in this machine, Different type of Models is available as per your requirement this is a fully automatic form fill and seal machine suitable for your any pouch packaging products
View Complete details