Odhav, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AHFPR2456P1ZU
Call 07949342220 71% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 250 ml |
| Pouch Packaging Capacity | 250 ml |
| Packaging Type | Milk Buttermilk Ghee Oil |
| Speed | 2000 pouches/hr |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Gravity |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Capacity | 100ml-1000ml |
| Model Name/Number | NT1 |
| Power | Single Phase |
| Phase | Single Phase |
| Power Load | 1 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Milk, Flavoured Milk, Lassi, Buttermilk |
Automatic Packing Machine For Milk, Buttermilk, Ghee, Oil, Etc…
Application : Milk, Buttermilk, Ghee, Oil, Etc…
Packing Range : 100ml-1000ml (Different types Of Machines)
Filling System : Timer Filler / Piston Filler Base
Filling Accuracy : (As Per Filling Products)
Type Of Sealing : Center Seal
Speed : 500 to 2100 Pouch/Hour (Various With The Nature Of Product & Filling Range)
Power : ½ HP Motor, Single Phase
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | Pouch |
| Pouch Packaging Capacity | 500 ml |
| Filling Capacity | 500 ml |
| Pouch Width | 150 mm |
| Speed | 3000 pouches/hr |
| Driven Type | Electric |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Filling System | Volumetric |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
Milk, Buttermilk, Chhas, Dahi, Curd, Oil, Liquid Pouch Packing Machine Available in diffrent model
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Range | Upto 250g |
| Packaging Type | Automatic |
| Machine Type | Mechanical FFS |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Piston Filler |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packaging Speed | Upto 30 PPM |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
Fully Automatic free flow and non-free flow Liquid open body Pouch Packaging Machine For Milk, Cow Milk, Buttermilk, lassi, Curd, Ghee, Mangoras, Mineral Water, liquid Etc… This Machine for variable Packing Range like 200ml to 1000ml packing as per requirement this machine use fully very successfully at anywhere like big dairy plant or small home base dairy uses with filling and sealing accuracy, special developed controllers and drive are use in this machine for better packaging performance
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 200-1000 ml |
| Pouch Packaging Capacity | 1 Litre |
| Packaging Type | Automatic |
| Pouch Width | 160 mm |
| Speed | 1000 pouches/hr |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Volumetric |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Model Name/Number | NT |
| Suitable to Pack | Milk |
| Power | Single Phase |
| Compresses air pressure | No |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Load | 1 kW |
| Suitable For | Refined Oil, Mustard Oil, Edible Oil, Lubricant Oil, Palm Oil |
| Country of Origin | Made in India |
Fully Automatic free flow and non-free flow Liquid open body Pouch Packaging Machine For Milk, Cow Milk, Buttermilk, lassi, Curd, Ghee, Mangoras, Mineral Water, liquid Etc… This Machine for variable Packing Range like 200ml to 1000ml packing as per requirement this machine use fully very successfully at anywhere like big dairy plant or small home base dairy uses with filling and sealing accuracy, special developed controllers and drive are use in this machine for better packaging performance
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Filling Capacity | 500 ml |
| Pouch Packaging Capacity | 1 Litre |
| Packaging Type | Center Seal / Three Side Seal |
| Speed | 1500 pouches/hr |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Piston Filler |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Capacity | Upto 1000ml |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
Fully Automatic free flow and non-free flow Liquid open body Pouch Packaging Machine For Milk, Cow Milk, Buttermilk, lassi, Curd, Ghee, Mangoras, Mineral Water, liquid Etc… This Machine for variable Packing Range like 200ml to 1000ml packing as per requirement this machine use fully very successfully at anywhere like big dairy plant or small home base dairy uses with filling and sealing accuracy, special developed controllers and drive are use in this machine for better packaging performance
View Complete details
Product Brochure
| Filling Capacity | 500-1000 ml |
| Pouch Packaging Capacity | 1 Litre |
| Packaging Type | Automatic |
| Speed | 1500 pouches/hr |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Volumetric |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
Product Brochure
| Filling Capacity | 200-1000 ml |
| Pouch Packaging Capacity | 1 Litre |
| Packaging Type | Automatic |
| Speed | 1500 pouches/hr |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Gravity |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Range | Upto 100g |
| Pouch Packaging Capacity | 1 Litre |
| Packaging Type | Automatic |
| Filling Capacity | 250 ml |
| Speed | 3000 pouches/hr |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Piston Filler |
| Packaging Speed | Upto 45 PPM |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Capacity | As Per Requirement |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
Fully Automatic free flow and non-free flow Liquid open body Pouch Packaging Machine For Milk, Cow Milk, Buttermilk, lassi, Curd, Ghee, Mangoras, Mineral Water, liquid Etc… This Machine for variable Packing Range like 200ml to 1000ml packing as per requirement this machine use fully very successfully at anywhere like big dairy plant or small home base dairy uses with filling and sealing accuracy, special developed controllers and drive are use in this machine for better packaging performance
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 200-1000 ml |
| Pouch Packaging Capacity | 1 Litre |
| Packaging Type | Automatic |
| Pouch Width | 150 mm |
| Speed | 1500 pouches/hr |
| Driven Type | Electric |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Filling System | Gravity |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Capacity | 1000ml |
| Model Name/Number | NT |
| Brand | NT |
| Power | Single Phase |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | AC |
| Voltage | 220 |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Filling Capacity | 200-1000 ml |
| Pouch Packaging Capacity | 1 Litre |
| Speed | 1500 pouches/hr |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Filling Material | Milk |
| Automation Grade | Automatic |
| Filling System | Gravity |
| Sealing Type | Center Seal |
| Container Type | Pouch |
| Pouch Material | LDPE |
| Packaging Type | Pouch |
| Model Name/Number | NT |
| Filling Head | Single |
| Brand | NT |
| Country of Origin | Made in India |
Automatic Packing Machine For Milk, Buttermilk, Ghee, Oil, Etc…
Application : Milk, Buttermilk, Ghee, Oil, Etc…
Packing Range : 100ml-1000ml (Different types Of Machines)
Filling System : Timer Filler / Piston Filler Base
Filling Accuracy : (As Per Filling Products)
Type Of Sealing : Center Seal
Speed : 500 to 2100 Pouch/Hour (Various With The Nature Of Product & Filling Range)
Power : ½ HP Motor, Single Phase
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Range | Upto 250g |
| Packaging Type | Automatic |
| Machine Type | Mechanical FFS |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Piston Filler |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packaging Speed | Upto 45 PPM |
| Capacity | As Per Requirement |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
Automatic Center seal Liquid Packaging Machine Suitable For Milk, Cow Milk, Buttermilk, lassi, Curd, Ghee, Mangoras, Mineral Water, liquid Etc… low density polyethylene Film is require, Continuous (FDC) batch Coding Facility is available in this Fully automatic Milk Pouch Packing Machine, free Flow and non-free flow Liquid products is packing in this machine as per requirement, This Is a best solution of wide range of packaging
View Complete details