Odhav, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AHFPR2456P1ZU
Call 07949342220 71% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Packaging Range | 5ml |
| Machine Type | Mechanical FFS |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Sealing Type | Shape Type Pouch Packing |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Piston Filler |
| Packaging Speed | Upto 30 PPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | As Per Client Require |
| Packaging Material | Plastic |
| Usage/Application | Liquid |
| Filing Type | Cup Filler |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
This is a Liquid Pouch Packaging Machine Applicable For Free Flow and non-Free Flow Liquids Like Hair Oil, Shampoo, Honey, Soft Drink, Juice, Mango juice, Pepseecola, Saus, Tomato Saus, Tomato Ketchup, Pesticides Liquid, Chatni, Agriculture Liquid, Chemical, Oil, Lubricating Oil, Choco Pest, Chuna, Chuna Pest, Lime Pest, Sanitizer, Gel, Etc… we also provide machine in pharmaceuticals industries, chemicals industries, food industries, agriculture industries, different volume as per your requirement digital updated control panel is also available in this machine, Different type of Models is available as per your requirement this is a fully automatic form fill and seal machine suitable for your any pouch packaging products
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Range | Upto 100g |
| Machine Type | Mechanical FFS |
| Capacity | 2000-3000 pouch per hour |
| Sealing Type | Center Seal / Three side |
| Pouch Capacity | Depend On Material |
| Filling System | Cup Filler |
| Packaging Speed | Upto 30 PPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS + MS |
| Usage/Application | Liquid |
| Filing Type | Depend on Material |
| Power Consumption | Upto 2 kW |
| Contact Parts Material | SS 304 |
| Pouch Format | Pillow Pouch |
| Features | Batch Coding, Outfeed Conveyor, Pouch Counter |
This a Fully Automatic Half Pneumatic Liquid Pouch Packaging Machine applicable For different types of liquids like Ghee, Cow Ghee, Scrub, Hair Oil, Shampoo, Honey, Soft Drink, Juice, Mango juice, Pepseecola, Saus, Tomato Saus, Tomato Ketchup, Pesticides Liquid, Chatni, Agriculture Liquid, Chemical, Oil, Lubricating Oil, Choco Pest, Chuna, Chuna Pest, Lime Pest, Sanitizer, Gel, Etc… we also provide machine in pharmaceuticals industries, chemicals industries, food industries, agriculture industries, Dairy Products, Pesticide Industries, different volume as per your requirement digital updated control panel is also available in this machine, Different type of Models is available as per your requirement this is a fully automatic form fill and seal machine suitable for your any pouch packaging products
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 100 ml |
| Packaging Type | Pouch type |
| Speed | 2000 pouches/hr |
| No Of Lanes | Single Lane |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Filling System | Gravity |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Power Load | 1 kW |
| Suitable For | Juice |
Fully Automatic Pouch Packaging Machine for Pepsee cola, Chuski, Ice loly, Juice, Etc… Use in Gruh Udhyog, Food and Beverages, Juice Industries, Filling by gravity and help of sensor, Hotbar and impulsbar both models are available successfully as per your requirement, you can pack different free flow juice flavor(mango, Orange, Jeera, Pineapple, Gauva, ) pack in LD Pouch material, Suitable Film Micron is Require as per Government Rule
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 50 ml |
| Speed | 1500 pouches/hr |
| No Of Lanes | Single Lane |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | NT |
| Filling System | Piston Filler |
| Pouch Material | Laminated Film |
| Capacity | 100-250 ml, 5-20 ml, 20-40 ml, 40-100 ml |
| Brand | NT |
| Power | 240 |
| Driven Type | Electric |
| I Deal In | New Only |
| Material | SS+MS |
| Voltage | 240 |
| Phase | Single Phase |
| Bag Volume Width | W - 40-300 mm,L - 40-200 mm. |
| Country of Origin | Made in India |
| Sealing Type | Three side/Four side Sealing |
| Film Size | W - 40-300 mm,L - 40-200 mm. |
| Application: | |||||||||||||||||||||||||||
| Lubricating Oil, Hair Oil, Shampoo, Jam Liquor, Soft Drink, Choko Paste, Imli Paste,etc... | |||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||
| Simple Operation, No technician Required. | |
| All Parts in Contact with product made of stainless steel | |
| Low wastage Disposal | |
| Easy to change for different pouch size and filling volume | |
| Digital photo & temperature controller unit | |
| Fully automatic, Compact & Robust Machine |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Pouch Type | Center Seal |
| Filling Capacity | 10-50 g |
| Capacity | 1500 Pouch/Hour, 2000 Pouch/Hour |
| Product Form | Granules |
| Packing Speed | 10-20 bag/min |
| Usage/Application | Tea Packaging |
| Filling Range | 500-1000 ml |
| Machine Type | Vertical form fill seal |
| Automation Grade | Automatic |
| Packing Material | Laminated pouch |
| Brand | NT |
| Sealing Type | Heat seal |
| Power | Single Phase |
| Model Name/Number | NT |
| Packaging Type | Centre Seal |
We are (New-Tech Industries) Manufacturer and Exporter of Digital Four Head and Double Head Weight Filling and Sealing Pouch Packing Machine for Granules and Powder like Spices, Powder, Mouth-Freshener, Protein Powder, Kur-Kure, Namkeen, Puffs, Grains, Granules, Tea, Coffee, Whole Spices, Sugar, Fryums, Chili Powder, Haldi Powder, Daniya Powder, Garam Masala, Sabut Masala, Seeds, Pesticides, Agriculture Product, Supari, Silica Gel, ORS Powder, ENO Powder, Mukhwas, Tutti-frutti, Etc… Load cell Base Filling System and Touch Operated Control Panel for Machine Weight and Sealing System we also provide machine in pharmaceuticals industries, chemicals industries, food industries, agriculture industries, Pesticide Industries, different volume as per your requirement digital updated control panel is also available in this machine, Different type of Models is available as per your requirement this is a fully automatic form fill and seal machine suitable for your any pouch packaging products
View Complete details
Product Brochure
| Filling Capacity | 50 ml |
| Speed | 1500 pouches/hr |
| No Of Lanes | Single Lane |
| Capacity | 2000 pouch/hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Filling System | Volumetric |
| Sealing Type | Three Side Seal |
| Pouch Material | Laminated Film |
| Filling Material | Liquid |
| Warranty | 1 year |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220 - 240 |
| Material | Stainless Steel |
| Power | Single Phase |
| Model Name/Number | NT |
| Country of Origin | Made in India |
Complete Solutions for free flow and non-free flow Liquid Filling in Bottle, Container, Jar, Reddy Pouch, standy pouch, with Different Weight, Adjustable Filling Volume as per your requirement it’s adjust by mechanical Volumetric Pump (syringe), we develop Single Head, Double Head, Four Head models as per customer Requirement, optional Diving (Up-Down Nozzle) assembly when your product over Flow then Fill, Semi-Automatic Liquid Filling Machine For Juice, Hair Oil, Shampoo, Syrup, Tomato Saus, Pesticides Etc…
Specification:
Capacity : 10ml-1000ml (Different types Of Machines)
Filling System : Volumetric Piston Filler (Syringe)
Packing Material : Bottle / Container / Jar / Pouch / Standy Pouch
Model : Single / Double / Four Head (Different Model are Available)
Operating System : Mechanical Base
Speed : 700 to 2000 Bottle/Hour (Various with the Nature of Product & Filling Range)
Operated By : Electric Motor
Power : Single Phase / Three Phase (As Per Require)
View Complete details
Product Brochure
| Filling Capacity | 50 ml |
| Packaging Type | Automatic |
| Speed | 1000 pouches/hr |
| No Of Lanes | Single Lane |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Volumetric |
| Sealing Type | Three Side Seal |
| Pouch Material | Laminated Film |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Load | 1 kW |
| Suitable For | Juice, Water, Detergent, Liquid Soap, Chemicals, Milk, Oil |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Packaging Type | Three side seal |
| Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Filling Capacity | 500 ml |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Speed | Up to 500 bph |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Gear Pump |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Container Material | LDPE |
| Filling Material | Liquid |
| Pouch Packaging Capacity | 1 Litre |
| Production Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Model Name/Number | newtech |
| Power | singlephase |
| Power Load | 1 kW |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Refined Oil, Lubricant Oil, Edible Oil, Palm Oil, Engine Oil, Mustard Oil |
| Machine Suitable for | Pouch |
| Machine Operating System | Mechanical |
Automatic Center seal Liquid Packaging Machine Suitable For Milk, Cow Milk, Buttermilk, lassi, Curd, Ghee, Mangoras, Mineral Water, liquid Etc… low density polyethylene Film is require, Continuous (FDC) batch Coding Facility is available in this Fully automatic Milk Pouch Packing Machine, free Flow and non-free flow Liquid products is packing in this machine as per requirement, This Is a best solution of wide range of packaging
Specification:
Capacity : 100-1000ml
Filling System : Filling By Gear Pump
Packing Material : Low Density (L.D) Polyethylene Film
Type of Sealing : Center Seal
Film Size : 325mm Width
Operating System : Mechanical Base
Speed : 1200 to 1500 Pouch/Hr. (Various with the Nature of Product & Filling Range)
Pouch Pulling : Pouch Pulling By Electronic Motor
Power : ½ HP Motor, Single Phase
Photocell System : Available
Batch Coding System : Optional if Require As Per Your Requirement
Sealing Type : Impulse Bar / Hot Bar
Additional Information:
View Complete details