Odhav, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AHFPR2456P1ZU
Call 07949342220 71% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 500-1000 ml |
| Packaging Type | Milk Buttermilk Ghee Oil |
| Production Capacity | 1500 Pouch/Hour |
| Pouch Width | 160 mm |
| Speed | 1000 pouches/hr |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Gear Pump |
| Sealing Type | Three Side Seal |
| Pouch Material | LDPE |
| Capacity | 1000ml |
| Brand | NT |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
| Frequency | AC |
| Voltage | 220 |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Filling Capacity | 100 ml |
| Packaging Type | Pouch |
| Speed | 1000 pouches/hr |
| Number of Lanes | Single Lane |
| No Of Lanes | Single Lane |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Piston Filler |
| Sealing Type | Four Side Seal |
| Pouch Material | Laminated Film |
| Packaging Speed | 1000 Pouch/Hour |
| Model Name/Number | NT |
| Power | Single Phase |
This a Fully Automatic Half Pneumatic Liquid Pouch Packaging Machine applicable For different types of liquids like Ghee, Cow Ghee, Scrub, Hair Oil, Shampoo, Honey, Soft Drink, Juice, Mango juice, Pepseecola, Saus, Tomato Saus, Tomato Ketchup, Pesticides Liquid, Chatni, Agriculture Liquid, Chemical, Oil, Lubricating Oil, Choco Pest, Chuna, Chuna Pest, Lime Pest, Sanitizer, Gel, Etc… we also provide machine in pharmaceuticals industries, chemicals industries, food industries, agriculture industries, Dairy Products, Pesticide Industries, different volume as per your requirement digital updated control panel is also available in this machine, Different type of Models is available as per your requirement this is a fully automatic form fill and seal machine suitable for your any pouch packaging products
View Complete details